Test 1

1. Kilo verme programınızdaki motivasyonunuzu, daha önceki kilo verme programlarındaki motivasyonunuza göre nasıl buluyorsunuz?
2. Bu kilo verme programındaki beslenme alışkanlıklarınızı degiştirme isteginizi, daha önceki kilo verme programlarındaki isteklerinizle kıyaslar mısınız?
3. Bu kilo verme programındaki fiziksel aktivitenizi arttırmadaki isteğinizi, daha önceki kilo verme programlarınızda istek seviyeniz ile karşılaştırır mısınız?
4. Bu kilo verme programına bağlı kalma ve hedeflediğiniz kiloya ulamadaki isteğinizi, daha önceki kilo verme programlarındaki istek durumunuzla kıyaslar mısınız?
5. Yeni diyet teknik/stratejilerin beslenme alışkanlıklarınız ve fiziksel aktivite durumunuz üzerindeki motivasyonunuzu arttırma durumunu değerlendirir misiniz?

Test 1 Değerlendirmesi

Bu bölümdeki cevaplarınızda D ve E seçenekleri fazla olması gerekmektedir, unutmayın ki diyette motivasyonun önemi çok büyüktür.

Test 2

1. Dürüstçe düşünmeniz gerektiğinde; bu programda ne kadar zamanda ve ne kadar kilo vermeyi düşünüyorsunuz? Örneğin haftada 1 kg vermek sizin beklentinizi karşılar mı?
2. Şuandaki ağırlığınızın %10 unu kaybetmek sizi ne kadar tatmin eder?
3. %10 ağırlık kaybınızın olması sizin sağlığınızı düzelteceğini bilseydiniz, bu ağırlık kaybı sizi ne kadar tatmin ederdi?
4. %10 ağırlık kaybınızın olması sizin hayat kalitenizi arttıracağını bilseydiniz, bu ağırlık kaybı sizi ne kadar tatmin ederdi?

Test 2 Değerlendirmesi

Birçok kişinin diyeti yarıda bırakmasının sebebi verdiği kiloların onun beklentilerini tatmin etmemesidir. Siz diyete ‘ben 2 ayda 15-20kg vereceğim’ diye başlarsanız bu gerçekçi olmayacaktır. Diyetlerde ayda 4-6 kg arası ağırlık kaybı normaldir, burada ‘ ben sağlığım için kilo veriyorum ve yavaş kilo vermem hem sağlığım için önemli hem de beslenme davranışlarımı değiştirerek bu kiloyu korumalıyım’ şeklinde düşünürseniz yukarıda ki teste de beni tatmin eder cevapları vermeniz gerekmektedir.

Test 3

1. Bireyler uzun süreli ağırlık kaybı programlarında egzersiz, yemek alışkanlıklarını değiştirmek için çok fazla zaman ayırıyorlar. Başarıya ulaşmakta bu zaman ayırmalarının önemini sizde biliyorsunuz. Zaman ayırma konusunda başarınızın ömür boyu devam edeceği konusunda kendinize güveniyor musunuz?
2.Size hazırlanan programa düzenli olarak uyacağınız konusunda kendinize ne kadar güveniyorsunuz?
3.Her yediğiniz ve içtiğiniz besini, yaptığınız egzersizi düzenli kaydetmeniz istense bunu yapabilme konusunda kendinize ne kadar güveniyorsunuz?
4. Başlayacak olduğunuz programda yeme alışkanlıklarını değiştirebileceğiniz konusunda kendinize ne kadar güveniyorsunuz?
5. Size önerilen haftalık egzersiz programlarını düzenli yapacağınız konusunda kendinize ne kadar güveniyorsunuz?
6. Haftada 3 gün egzersiz için zaman ayırmanız gerektiği söylense, bu zamanı ayırabileceğiniz konusunda kendinize güveniyor musunuz?
7. Sağlıklı beslenme alışkanlıklarınızı en az 1 yıl ve daha uzun sürede devam ettirebileceğiniz konusunda kendinize ne kadar güveniyorsunuz?
8. Düzenli egzersiz alışkanlıklarınızı en az 1 yıl ve daha uzun sürede devam ettirebileceğiniz konusunda kendinize ne kadar güveniyorsunuz?

Test Değerlendirmesi

Kendine güven her konuda olduğu gibi diyete devam aşamasında da çok önemlidir. Daha önce başarısız diyet denemeleriniz olmuş olabilir fakat bu sefer isterseniz sizin başarabileceğinizi unutmayın, iyi bir motivasyon ve çevrenin de desteği ile insan her şeyi yapabilir. Bu yüzden yukarıda ki testte güveniyorum şıklarını işaretlemiş olmanız gerekiyor.