C Vitamini bağışıklık için neden önemli?

C Vitamini bağışıklık için neden önemli?

24/04/2020

 

Bağışıklık üzerinde etkili olan vitamin ve minerallere devam edelim.
C vitamini, bağışıklık sağlığındaki önemli rolü nedeniyle belki de enfeksiyona karşı korunmak için alınan en popüler takviyelerdendir.

  • C vitamini çeşitli bağışıklık hücrelerinin işlevini destekler ve enfeksiyona karşı koruma yeteneklerini geliştirir. Ayrıca, eski hücreleri temizleyip yenileriyle değiştirerek bağışıklık sisteminizin sağlıklı kalmasına yardımcı olan hücresel ölüm için de gereklidir.
  • C vitamini ayrıca, oksidatif stresin neden olduğu hasara karşı koruyucu bir antioksidan görevi görür. Oksidatif stres bağışıklık sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir ve çok sayıda hastalıkla bağlantılıdır.
  • C vitamini takviyesinin, soğuk algınlığı da dahil olmak üzere üst solunum yolu enfeksiyonlarının süresini ve şiddetini azalttığı yapılan çalışmalarda gösterilmiştir.
  • Ek olarak, yüksek doz intravenöz C vitamini tedavisinin, viral enfeksiyonlardan kaynaklanan sepsis ve akut solunum sıkıntısı sendromu (ARDS) dahil olmak üzere ciddi enfeksiyonları olan kişilerde semptomları önemli ölçüde iyileştirdiği gösterilmiştir.

Bu sonuçlar, C vitamini takviyelerinin, özellikle diyetleri ile yeterli miktarda vitamin almayanlarda bağışıklık sağlığını önemli ölçüde etkileyebileceğini doğrulamaktadır.
FAKAT; C vitamini kaynaklarını daha önce paylaşmıştık, günlük gereksinmemizi besinlerden karşılamamız hiç de zor değil. Öncelik her zaman doğal olarak karşılamak, unutmayın.