Çinko bağışıklık için neden önemli?

Çinko bağışıklık için neden önemli?

09/04/2020

Corona virüsü sebebiyle bağışıklık ve vitamin mineral takviyelerini sık sık duyar olduk. Bunlardan biri de çinko minerali. Peki çinko mineralinin bağışıklık ile ne ilgisi var?
İlk olarak çinkonun bağışıklık sistemi fonksiyonu için gerekli olduğunu söyleyelim. Çinko, bağışıklık hücresi gelişimi ve iletişimi için gereklidir ve inflamatuar yanıtta önemli bir rol oynar.


Bu besin maddesindeki bir eksiklik, bağışıklık sisteminizin düzgün çalışma yeteneğini önemli ölçüde etkiler ve pnömoni de dahil olmak üzere enfeksiyon ve hastalık riskinde artışa neden olabilir.


 Enfeksiyon sırasında immun sistem hücreleri daha hızlı çoğaldıkları için bu donemde DNA replikasyonundaki bozukluklara duyarlılık artar. Çinko, DNA transkripsiyon faktörleri için gerekli olan çinko parmaklarının oluşumunda gereklidir.

Çok sayıda çalışma, çinko takviyelerinin soğuk algınlığı gibi solunum yolu enfeksiyonlarına karşı koruyabildiğini göstermektedir.
Ayrıca çinko takviyesinin soğuk algınlığının süresini azaltmaya yardımcı olduğunu gösteren çalışmalar da mevcut.

Çinko yetersizliği; immun yanıtta baskılanma, lenfopeni, timik atrofi, T, B ve doğal oldurucu (NK) hücre sayılarında azalma, notrofil, monosit ve makrofaj kemotaksisinde bozulmaya yol acar. Sonuç olarak; bakteriyel, fungal ve viral enfeksiyonlara eğilimde artma gözlenir.

Günlük dozu için üst limit 40 mg çinko olarak belirtilmiştir.
Peki bu üst limiti aşarsak? Bakır emilimini engelleyebilir ve bu da enfeksiyon riskinizi artırabilir.
 

ankara psikolog