Çocukluk ve Şişmanlık

Çocukluk ve Şişmanlık

10/05/2018

Gençlik gittikçe şişmanlamaya başlıyor! Günümüzde, çocuk ve gençlerin yaklaşık %25’i şişman ve bunun sonuçları bir hayat boyu sürebilir. Bu yarışta, hareketsizlik de kilo fazlalığına neden olarak yer almaktadır. 

Şişman çocukların hepsi şişman yetişkinlere dönüşmeseler de dikkati elden bırakmamak gerekir. Yeme alışkanlıkları genellikle çocukluk döneminde kazanılır. Bazı çalışmalara göre, çocukluk çağında fazla kilolu olanlar yetişkinlikte daha fazla hastalıklara karşı risk taşıyorlar. Bunun yanı sıra, kilo problemleri fiziksel görünümü etkileyerek öz güven kaybına neden olabiliyor. Çocuklar, gelecekteki ve günümüzdeki yaşamlarının her yönüyle etkileneceğini bilselerdi, kendileri hakkında nasıl hissederlerdi acaba?

Yetişkinler için uygun olan zayıflama diyetleri çocuk ve gençler için uygun değildir. Büyüme ve gelişmelerini tamamlamak için fazla enerji ve besin ögesine ihtiyaç duyarlar. Çocukların kilo vermesinde izlenecek yol öncelikle hekim ve sonrasında diyetisyen kontrolünde sağlıklı beslenme programı ile takibinin yapılmasıdır.