Laktoz İntoleransı nedir?

Laktoz İntoleransı nedir?

11/03/2020

LAKTOZ İNTOLERANSI (LAKTOZ HASSASİYETİ)
Sütü seviyor fakat içtikten sonra karın ağrısı, şişkinlik, kramp gibi sorunlarla karşılaşıyorsanız muhtemelen laktoz intoleransı yaşıyorsunuz.

Laktoz intoleransı, laktaz adı verilen ve süt şekeri olan laktozun parçalanarak sindirilmesini sağlayan enzimin, ince bağırsakta üretilmemesi ile ortaya çıkıyor. Bu nedenle laktoz intoleransı olan kişilerde süt tüketiminden 30 dakika sonra mide spazmı, şişkinlik ve ishal görülebiliyor.

Laktoz intoleransı nedenleri doğuştan olabildiği gibi bağırsak duvarı hasarına bağlı ya da ince bağırsağın bir kısmının alınmasına bağlı olarak oluşabiliyor.
Laktaz enzimi doğum sırasında en yüksek seviyede olmakla birlikte iki yaşından sonra bu enzimin aktivitesi düşmeye başlıyor ve laktoz intoleransının görülme riski artıyor.

Peki laktoz intoleransınız varsa hangi ürünleri tüketebilirsiniz?

  • Yoğurt; bazı intoleranslı bireyler tarafından tolere edilebilmektedir. Çünkü yoğurt mayalanırken sütün barındırdığı laktozun yüzde 70’si parçalanır.
  • Peynir; çoğu intoleranslı birey tarafından tolere edilebilir. Çünkü 3 ay bekleyen peynirin içindeki laktoz, laktik aside dönüşerek daha rahat sindiriliyor.
  • Laktozsuz süt ve bitkisel bazı sütler de diğer alternatifler arasında.