Öğün Atlama: Kötü Bir Seçenek!

Öğün Atlama: Kötü Bir Seçenek!

20/11/2018

Öğün atlamak için hepimizin pek çok bahanesi ve gerekçesi var.  Zamansızlık, isteksizlik, yemek yemeye vakit bulamamak, nakit para bulundurmamak, geç uyanmak, yalnız yemekten hoşlanmamak, diyet yapıyor olmak ve aç hissetmemek gibi..

Öğün atlama, çoğunlukla kişinin doğal bir alışkanlığı haline gelebilir ancak özellikle çocuklar ve adölesanlarda öğün atlamanın çalışma verimini ve konsantrasyonu azalttığı, problem çözme yeteneğini zorlaştırdığı ve halsizliği arttırdığı bugün için bilinen bir gerçektir.

Öğün atlama, ihtiyaç duyulan besin gruplarından ve besin ögelerinden bir yetersizliğe, bir sonraki öğünde ise daha fazla besin tüketmeye neden olmaktadır.  Bu sebeple, iyi bir beslenme alışkanlığı içinde öğün atlama seçeneği yer almamaktadır.

Günde 3 ana öğün (kahvaltı, öğle ve akşam)  tüketimi ve sağlık durumunuza göre 1 ve 3 aralığında ara öğün tüketimi gün içerisinde kan glukoz düzeyinin belirli aralıklarda kalmasını sağlayarak gün süresinde çok daha zinde olmanızı sağlayacaktır. Düzenli öğün tüketimi ile sağlığınıza sahip çıkarken, kalori kontrolü ile de fit bir bedene sahip olabilirsiniz.