Okul Çağı Çocuklarının Beslenmesinde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Okul Çağı Çocuklarının Beslenmesinde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

17/09/2019

Okul zilleri geçen hafta çaldı. Mini mini birler çalışkan ikiler okul sıralarına oturdu. Okul çağı çocuklarında beslenmenin öneminden bahsedelim. Okul çağı, büyüme ve gelişmenin hızlı olduğu bir dönemdir. Bu hızlı büyümeyi sağlayabilmek ve çocukları hastalıklardan koruyabilmek için gerekli enerji, protein, vitamin, mineral ve diğer besin öğelerinden oluşan yeterli ve dengeli bir beslenme planı oluşturulmalıdır.

Günün önemli bir öğünü olan kahvaltı fiziksel büyüme ve gelişmenin yanı sıra okul başarısı üzerine de etkilidir. Kahvaltı etmeyen çocukların derse yoğunlaşmaları azalmakta, dikkatleri ve öğrenme yetenekleri azalmakta, verilen bilgileri sonradan anımsayabilme performansları düşmektedir. Çocuklarınızın yumurta, peynir, tam tahıllı ekmeğin yer aldığı güzel bir kahvaltı ile güne başlamalarını sağlayın.

Okuldaki abur cubur tüketimine engel olabilmek için çantalarına kuruyemiş, taze ve kuru meyve ile küçük ara öğünler hazırlayıp koyun. Uzun süreli açlıklar ders başarılarını etkileyeceği için ara öğün yapmalarına özen gösterin.

Öğle yemeklerinde neler tükettiklerini sorgulayın. Mümkünse ev yemeği, ya da evde kendi hazırladığınız sandviç, tost gibi besinleri beslenme çantalarına koyun. Yemeğin yanında asitli, şekerli içecek değil ayran sağlıklı bir seçim olacaktır.


Bütün çocuklara başarılı bir eğitim öğretim dönemi diliyoruz.