PCOS nedir? PCOS'lu bireyler nasıl beslenmeli?

PCOS nedir? PCOS'lu bireyler nasıl beslenmeli?

08/06/2020

Polikistik Over Sendromu (PCOS) üreme çağındaki kadınlarda oldukça yaygın olan endokrin ve metabolik bir bozukluktur.
Sebebi tam olarak bilinmese de genetik, çevresel, diyet gibi faktörlerin neden olduğu düşünülmektedir. Hızlı kilo alıp verme, glisemik indeksi yüksek besinler tüketme, diyabete yatkınlık, düşük doğum ağırlığı, yetersiz fiziksel aktivite bazı nedenlerindendir

Belirtileri nedir?

  • obezite (özellikle santral obezite)
  • insülin direnci
  • infertilite (kısırlık)
  • hirsutizm(tüylenme)
  • adet düzensizlikleri, amonere(adet görmeme)
  • saç dökülmeleri
  • karbonhidrat isteğinde artış
  • akne (özellikle çene bölgesinde)

PCOS’lu bireyler nasıl beslenmeli?

PCOSta obezite görülme sıklığı %50lerde seyreder. Yaşam tarzı değişiklikleri (diyet, fiziksel aktivite, davranış) ve kilo yönetimi ilk basamak tedavisi olarak önerilmektedir.

Özellikle karın çevresi yağlanma görüldüğü için sadece ağırlık takibi değil, bel çevresi ölçüm takibi de önemlidir

Pcos-Obezite-İnsülin direnci arasında kısır bir döngü vardır ve bu durum kilo kaybını zorlaştırır. Öncelikle bu durumu bilerek bu sürece başlamalısınız kendinizi ve bedeninizi strese sokmamalısınız. Önemli olan size uygun diyeti yaşam tarzı haline getirmenizdir. Siz kilo verdikçe sağlık bulgularınızdaki iyileşmeyi göreceksiniz.

 İnsülin direncini kırıp, insülin duyarlılığını arttırmak için fiziksel aktiviteyi ihmal etmemelisiniz.

 İnsülin direnci ve Diyabete olan yatkınlıktan dolayı öğün düzeninize çok dikkat etmelisiniz. Öğünlerinizin arası 2.5-3 saatten fazla olmamalı, uzun süre aç kalmamalısınız.

Glisemik İndeksi yüksek besinlerden uzak durmalısınız. Şeker ve içine şeker giren her türlü besin, paketli gıdalar, kahvaltılık gevrekler, gazlı içecekler, hamur işleri, beyaz ekmek, pirinç, patates, bezelye besinlerin tüketiminden kaçınmalısınız.

Yüksek lifli besinler tüketmelisiniz. Bu besinler hem düşük glisemik indekslidir, hem de kandaki insülinin hızlı yükselmesine engel olur. Baklagiller, sert kabuklu meyveler, tam tahıllar, meyveler, sebzeleri yüksek lif içeriği nedeniyle tercih etmelisiniz.

Benim PCOS’luyum, asla zayıflayamam ki düşüncesini aklınızdan silin. Size uygun -gerekirse- medikal tedavi ve size özel tıbbi beslenme tedavisi ile tabi ki zayıflayabilirsiniz. Bahanelerin ardına saklanmayın, belki zorlu bir yol olacak ama sonu güzel olacak unutmayın.