Sağlık İçin Uykunun Önemi

Sağlık İçin Uykunun Önemi

27/11/2018

Uykunuzu almadan mı kalkıyorsunuz? Çoğu kişi az uyumaktan şikayet eder. Sağlıklı olmak için yeterli dinlenme, düzenli fiziksel aktivite ve iyi beslenme ile uykusuzluğunuzu dengeleyebilirsiniz.

            Ortalama olarak yetişkinlerin günlük 7,5 saat uykuya ihtiyaçları vardır. Yapılan çalışmalarda yeterli dinlenenlerin daha başarılı olduğu gösterilmiştir. İş güçleri daha iyidir. Bu kişilerde işe gelmeme ve kazalara daha az rastlanır.

            Fiziksel ve ruhsal iyi hissetmenin temelinde dinlenme yatmaktadır. Günlük stresinizden kurtulmak için bu size daha çok yardımcı olabilir.

            Dinlenme ihtiyacınızı sağlamak için aşağıdaki tavsiyeleri göz önünde bulundurabilirsiniz.

Yeterince uyumadığınızda kendinizi gergin ve sinirli hisseder misiniz?

Uykusuzluk dönemlerinizi bırakıp sakinleşme yollarını öğrenin. Stres sonucu uykusuzluk oluşabilir ve uykusuzluk da daha çok strese neden olabilir.

Kafeine duyarlı iseniz uyku zamanınızdan 6-7 saat önce kafeinli içeceklerden kaçının. Günün geç saatlerindeki yemeklerde ve ara öğünlerde kafeinsiz içecekleri tercih edin.

Karanlık, sessiz bir oda, rahat bir ortam, bir yastık ve oda ısısının serin olması gibi uyumaya yardımcı bir ortam hazırlayın. Ve uyku saatlerinizin düzenli olmasına özen gösterin.

Düzenli fiziksel aktivite ile dinlenmeyi sağlayın. Aktivite vücudunuzun rahatlaması ve derin uyku için gerçekten yardımcı olur. Ancak uyku zamanlarınızda egzersiz yapmaktan kaçının. Egzersiz metabolizmanızı bir süre arttırdığı için sizi dinç tutarak o anda uyumanızı engeller.

Gün içerisinde enerjiye ihtiyacınız varsa fırsatınız olursa 10-20 dakika kestirin. Öğleden sonra yorgun hissetmemeniz ve kendinizi yenilemek için buna ihtiyacınız olabilir.