Sınav Döneminde Beslenme

Sınav Döneminde Beslenme

14/06/2019

Özellikle son birkaç gün daha önce hiç yemediğiniz yemekleri tatmak için uygun zamanlar değil. İçeriğini bilmediğiniz, güvenmediğiniz tüm yiyeceklerden uzak durun. Rutin hayatınızda nasıl besleniyorsanız yine öyle beslenmeye devam edin.
Kurubaklagil gibi gaz yapıcı, mide rahatsızlıklarına neden olabilecek besinler tüketmekten kaçının.
Yağlı ve tuzlu yiyecekler susamınıza neden olacağı için tüketmekten kaçının. Aynı zaman yağlı yiyecekler mide rahatsızlıklarına da neden olabilir.
Sınav günü geldiğinde sabah mutlaka kahvaltınızı yapın. Kahvaltı kendinizi daha dinç hissetmenizi, daha iyi odaklanmanızı sağlayacaktır. Yumurta ve peynir tüketerek doygunluk sürenizi uzatın. 1-2 dilim ekmek tüketin. Reçel, bal, pekmez gibi sizi çabuk acıktıracak, kan şekerinizi çabuk düşürecek besinlerden kaçının.
Çay, kahve, kola gibi diüretik içeceklerden uzak durun. Çünkü bunlar sınav anında tuvaletinizin gelmesine neden olabilir.
Sınav öncesinde şeker, çikolata tüketiminden uzak durun!! Bilinenin aksine basit şeker tüketimi hiç istenilmeyen bir durumdur. Kan şekerinizin hızla yükselip düşmesine sebep olur. Bu da konsantrasyon bozukluğuna, uyku haline neden olabilir.

Sınava girecek tüm öğrencilere başarılar.