ZERDEÇAL

ZERDEÇAL

11/01/2019

Son zamanlarda hepiniz zerdeçalı çok duymaya başladığınız değil mi? Neymiş bu zerdeçalın özellikleri gelin hep beraber bakalım

 

Hint safranı, safran kökü, zerdeçöp olarak da bilinen Zerdeçal; sarı-turuncu renkli bir bitkidir. Piyasada toz veya parmak(rizom) halinde bulunur.  

 

Etken maddesi kurkumindir  ve 1 silme tatlı kaşığı zerdeçal, ortalama 30–90 mg kurkumin içerir.

 

Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), kurkumini Genel olarak güvenilir-zararsız kabul edilen (GRAS) 2013 listesinde yayınlamıştır. Günümüzde birçok ülkede gıda takviyesi olarak kullanılmaktadır.

 

Kurkuminin sudaki çözünürlüğü sınırlı olduğu için biyoyararlılığı oldukça düşüktür. Büyük bir kısmı feçesle ve geri kalanı idrarla atılır. 

Zerdeçal, zeytinyağı+ karabiber+ pul biberle beraber tüketildiğinde emilimi çok yükselmektedir. Örneğin; 20 mg piperin(karabiberin etken maddesi) + 2 mg Kurkumin verilerek yapılan bir çalışmada, kurkuminin biyoyararlılığının 20 kat arttığı gözlenmiştir.

Zerdeçal, ısıya maruz kaldığında emiliminin arttığı bilinmektedir. Bu yüzden yemeklerinizde kullanmanız faydalı olabilir. 

 

-Kurkuminin obezite üzerinde etkili olduğu bilinmektedir. Safra salgısını arttırarak yağ yakımına yardımcı olmaktadır.

- Total kolesterol ve LDL düzeylerini düşürerek ateroskleroz gelişimini önleyerek kardiyovasküler hastalıklara karşı koruyucu etki göstermektedir.

- Kan glikoz düzeyi ve glikolize hemoglobin düzeyinde azalış, insülin düzeyinde ise belirgin bir artış sağlayarak Diyabet tedavisinde olumlu etki göstermektedir.

- Romatoit Artrit, Multipl Skleroz ve Alzheimer ile ilişkili semptomları azalttığını gösteren çalışmalar mevcuttur.

-Ülseratif kolit tedavisinde olumlu etkileri bulunmaktadır.

-Gastrik ülseri engelleyerek antiülser aktiviteye sahiptir.

- Antikanserojendir. Özellikle prostat, kolon ve karaciğer kanseri üzerinde etkilidir, tümör oluşumunu baskılar. Ayrıca kemoterapi tedavisinin etkinliğini arttırır.

- Antioksidan özelliği vardır ve alkolün, ilaçların, radyasyonun oluşturduğu hasarları önleme potansiyeline sahiptir.

- Anti-inflamatuar(iltihap önletici) ve Antimikrobiyaldir.

- Egzersizle birlikte oluşan kas krampları üzerine olumlu etkileri vardır.

 

DİKKAT!

Zerdeçalın, kan sulandırıcı ilaçlar -Warfarin (Komadin), Clopidogrel (Plavix), Aspirin- ile kullanımı ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Ayrıca gebelerde, emziklilerde ve çocuklarda kullanımına dair yeterli çalışma yoktur.

 

ZERDEÇALI NASIL KULLANABİLİRİZ?

Zerdeçalı çorbalarınıza ekleyebilirsiniz. Özellikle içine zeytinyağ, karabiber, pul biber de kullanırsanız daha iyi olur. 

Pilavlarınızda kullanabilirsiniz hem de çok güzel bir renk katacaktır.

Yoğurt veya kefir tüketirken içine ekleyebilirsiniz.