Bulimia Nervosa Olabilir Misiniz?

Bulimia Nervosa Olabilir Misiniz?

23/12/2021

Bulimia nervosa, tıkınırcasına yeme ataklarını izleyen, kişinin kendi kendini indükleyerek kusturduğu, kilo alımının engellenmesinin amaçlandığı, uygunsuz davranışlarla karakterize bir hastalıktır. Bulimia nervosaya yönelik yapılan bir insidans çalışmasında 16-20 yaş arası genç kızlarda oran 200/100.000 olarak bulunmuştur.

  • Bulimia Nervoza hastalığı görülen kişiler aslında çok hafif kilosu olan ve normal sınırlar içerisinde ağırlığa sahip kişilerdir. Bu nedenle hastalığın belirtileri ile semptomlarını fark etmek zor olabilir. Ayrıca kişi, bu belirtileri gizlemek için aşırı çaba sarf eder.
  • Bulimia'nın temel iki belirtisi, anında gelen ve kontrol edilemeyen yemek yeme dürtüsü ile sonrasında aşırı pişmanlık ile oluşan çıkarma eylemleridir.

BULİMİK HASTALARIN TİPİK YEME DAVRANIŞLARI:
1)Karbonhidrattan zengin yiyecekleri tüketme
2)Genellikle fazla yeme
3)Şişmanlık
4)Öğün atlama ve az miktar yeme
5)Aşırı açlık
6)Fazla miktar yeme
7)Suçluluk hissi
8)Kusma ve laksasifleri amaç dışı kullanma
9)Kilo kaybı
Klinik Bulguları ise; Menstrüasyon düzensizlikleri veya yokluğu (amenore), tükrük bezi genişlemesi, yemek borusu yırtığı, yemek borusu iltihabı, anemi, lökopeni, Dışkılamayı artırıcı (laksatif) ilaçların sürekli kullanımı ile zarar gören bağırsak hareketleri, mide delinmeleri ve daha birçok klinik bulgusu bulunmaktadır.

  • Bulimia hastası bireyler için, vakanın durumuna ve şiddetine göre birden fazla tedavi yöntemi bulunmaktadır.