Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan Cevizi Yağı

25/12/2021

Hindistan cevizi yağı son yıllarda “mucizevi” olarak görülen besinlerden biridir. Vücut ağırlığı kontrolü, kolesterolün düşürülmesi, kardiyovasküler hastalıkların önlenmesi gibi pek çok durumda faydalı olduğu öne sürülse de, yüksek doymuş yağ içeriği nedeni ile fazla tüketiminin zararlı etkilere yol açabileceği bilinmektedir. Bir yandan laurik asit gibi faydalı yağ asitleri içermesi nedeniyle vücudu iltihaba karşı korurken öte yandan bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.
İşlem görmemiş Hindistan cevizi yağı yüksek miktarda E vitamini, steroller ve polifenoller gibi biyoaktif bileşikler içerir. Bu içeriği sayesinde aterosklerozis ve diğer kardiyovasküler hastalıklara yol açan oksidatif stresi azaltabilmektedir. Ancak yapılan çalışmalar, doymuş yağ tüketimin artmasının kardiyovasküler hastalık riskini de arttırabileceğini göstermektedir. Bu nedenle hindistan cevizi yağının kardiyovasküler hastalıkları azaltabileceğine dair bulgular yeterli değildir.

  • Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarda, Hindistan cevizi yağının iyi kolesterol olarak adlandırılan “HDL” kolesterolün yükselmesini ve kötü kolesterol olarak adlandırılan “LDL” kolesterolün düşmesini sağladığı görülmüştür. Ancak insan çalışmalarında bu etkiye çok daha az rastlanmıştır.
  • Unutmamak gerekir ki 1 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı 45 kkal’dir yani her besinde olduğu gibi Hindistan cevizi yağını da kullanırken porsiyon kontrolü gereklidir.