Kış Aylarında Neden Kilo Alırız?

Kış Aylarında Neden Kilo Alırız?

26/01/2022

Kışın kilo almak hepimizin ortak sorunu aslında.Soğuk havalarda kilo almamızın en önemli nedeni vücudumuzun ısısını koruyabilmesi için daha fazla enerjiye ihtiyaç duyması ve bunun sonucunda beynimizin ‘ben acıktım’ sinyali vermesi. Bir diğer önemli nedeni ise güneç ışınlarından daha az yararlanmamız sebebiyle D vitamini eksikliği.. Bu yüzden eğer hala D vitamininize baktırmadıysanız mutlaka baktırmanızı öneririm.
Peki bu durumun önüne nasıl geçebiliriz?

  • Özellikle kışın havaların soğumasıyla birlikte su tüketimimiz oldukça düşüyor, fakat bunun önüne geçmeli günlük 2-2,5 litre suyumuzu (eğer su içmenizi engelleyecek bir hastalığınız yok ise)içmeliyiz.
  • Havaların erken kararması ile güneşi daha az görüyoruz ve bu da kış depresyonuna sebep verebiliyor. Stres halini ise besinler ile iyileştirmeye çalışabiliyoruz. Bunun yerine sevdiğiniz bir arkadaşınız ile kahve içebilir veya sizi iyileştirecek başka aktivitelerde bulunabilirsiniz.
  • Kış aylarında günlerin kısa olması sebebiyle öğün atlayabiliyoruz, öğün atlandığında gün boyunca aç kalındığı için kan şekerinde de düşüş gerçekleşiyor ve bu durum akşam saatlerinde daha fazla yememize sebep olabiliyor. Özellikle gün içerisinde tok kalmak amacıyla kahvaltımızı mutlaka yapmaya özen göstermeliyiz.
  • Yine kış mevsimiyle birlikte sahlep, boza, sıcak çikolata gibi yüksek kalorili besinler hayatımıza giriyor. Bu besinleri tüketirken porsiyon kontrolü yapmalıyız.
  • Uzun geceler uyku düzensizliğine, daha az uyumaya veya sık uyanmaya sebep olabiliyor bu da gece yemelerine ve daha sık atıştırmaya yol açabiliyor. Dolayısıyla uyku saatlerimizi düzenlemeli ve atıştırmalık olarak sağlıklı besinlere yönelmeliyiz.